Genel Bakış

Bir MİTAŞ Grup şirketi olan ENA Test Merkezi A.Ş., başta enerji iletiminde kullanılanlar olmak üzere direk ve kule gibi yapıların birebir ölçekte kurulup mekanik dayanım testlerinin yapılması alanında faaliyet göstermektedir.

Şehirlerin ve altyapının enerji talebinde kritik önemde rol oynayan bu direklerin mekanik dayanımlarının tasarım ömrü boyunca kendisine etkiyecek olan iletken yükleri, bakım onarım etkileri ile rüzgâr ve buz gibi dış etkilerden güçlü olması beklenir. Ayrıca direklerin prototiplerinin kurulup test edilmesi olası tasarım detaylandırma hataları veya aşırı tasarım sorunlarının tespitinde de önemlidir. EN IEC 60652 gibi tüm dünyada geçerli standartlar test istasyonlarında bu sebeplerle yapılacak testleri düzenlemektedir.

Alanında uzman ve nitelikli personeli ile grup bünyesine 2022 yılında katılan ENA, bu bağlamda Türkiye’deki ilk Direk Test İstasyonu olma unvanını taşımaktadır.

Faaliyetlerini TS EN ISO/IEC 17025 standardına göre yürüten ENA Test Merkezi A.Ş., tarafsız ve bağımsız çalışmayı kendine ilke edinmiştir.